Serdecznie zapraszamy na koncert promujący najnowszą płytę orkiestry West Side Sinfonietta. Album z utworami Moritza Moszkowskiego miał swoją premierę w lipcu 2020 roku. Chociaż plany koncertowe pokrzyżowała pandemia, wracamy ze wspaniałymi kompozycjami, powtarzając pytanie zadane kiedyś przez „The Musical Courier”: „któż nie jest pod wrażeniem czaru tych melodii?”. Koncert w ramach cyklu GRANDIOSO będzie dostępny na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube. Premiera już w najbliższy piątek 23 kwietnia o godzinie 19.00.

Moritz Moszkowski to niemiecki kompozytor polsko-żydowskiego pochodzenia. Był doskonałym pianistą, niestety wielogodzinne ćwiczenie gry na instrumencie odbiło się negatywnie na jego zdrowiu. Kiedy na dobre zwrócił się ku komponowaniu, jego dzieła były owacyjnie przyjmowane w całej Europie. Mimo że fetowały go Berlin i Paryż, Moszkowski zmarł w nędzy, straciwszy majątek podczas pierwszej wojny światowej. Jego życiorys obfituje w niesamowite wydarzenia, a wspomnienia o nim stanowią doskonały obraz europejskiego życia artystycznego w dobie fin de siècle-u.

Pomysłem na płytę było pokazanie różnych brzmień. Preludium i fuga to orkiestra kameralna, koncert skrzypcowy to z kolei duży skład symfoniczny. Nawiasem mówiąc, Moszkowski nie był skrzypkiem i swój koncert skrzypcowy napisał w dość niewygodny dla solisty sposób (ćwiczący go zastanawiają się czy nieświadomie nie padają ofiarą zaplanowanej „zemsty” kompozytora). „Tańce hiszpańskie”, napisane pierwotnie na fortepian, doczekały się opracowań na dwanaście różnych składów wykonawczych, tym razem zabrzmią w zaskakującej i oszczędnej instrumentacji.

Nominacja do Fryderyków

Zespół West Side Sinfonietta został nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii Album roku muzyka koncertująca. Doceniony został ich debiutancki, wydany w ubiegłym roku album „Moritz Moszkowski”.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej.

Wyjątkowy projekt

West Side Sinfonietta jest wyjątkowym zespołem, który współtworzą muzycy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu im. Witolda Lutosławskiego i Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Inicjatywa ta jest wyjątkowa na skalę Polski, a nawet Europy.

Muzycy obu znakomitych instytucji z zachodniej Polski wymieniają się różnorodnymi doświadczeniami artystycznymi, dając znakomite i pełne pasji koncerty. Orkiestra jest przeważnie prowadzona od pulpitu przez skrzypka. Rolę tę pełnią wybitni muzycy – koncertmistrzowie Paweł Maślanka i Marcin Danilewski. To oni tworzą trzon zespołu wraz z doskonałym kontrabasistą Jackiem Sosną. W piątkowym koncercie zespół poprowadzi utalentowana dyrygentka młodego pokolenia Hanna Hurkot.

Repertuar orkiestry jest różnorodny, obejmuje zarówno dzieła klasyczne, jak i muzykę salonową. Ta niezwykła orkiestra zawdzięcza swoje istnienie przychylności dyrektora Narodowego Forum Muzyki Andrzeja Kosendiaka oraz dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza Doroty Serwy.

Program koncertu :
Moritz Moszkowski - Preludium i fuga op. 85 na orkiestrę smyczkową
Moritz Moszkowski - Koncert skrzypcowy C-dur op. 30
Moritz Moszkowski - Tańce hiszpańskie op. 12

Soliści::

Paweł Maślanka (skrzypce),

Marcin Danilewski (skrzypce)

Zapraszamy do wysłuchania koncertu w piątek 23 kwietnia o godzinie 19.00 na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.