Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej "Pomorze Zachodnie"

zostań wolontariuszem

Dokonania SDRP Pomorze Zachodnie w świecie realnym i wirtualnym

Od wielu lat SDRP Pomorze Zachodnie realizuje prospołeczne projekty edukacyjne pokazanie społeczności Pomorza Zachodniego i projekty twórcze, działania artystyczne i dokonania kulturalne. 

W działalność stowarzyszenia wpisały się benefisy z udziałem wybitnych osobowości regionu, a także spotkania przy kominku z działaczami kultury.

SDRP Pomorze Zachodnie w ramach powołanego wydawnictwa „Pomorze” prowadzi działalność wydawniczą i ma w dorobku kilka publikacji między innymi marynistycznych regionalnych autorów

Od kilku lat stowarzyszenie kładzie duży nacisk na dokumentowanie historii całego regionu, czego efektem jest film „Pierwszy ...” realizowany od 2019 roku przy współudziale Stowarzyszenia Managerów Seniorów, a pokazujący powojenne dokonania na Ziemiach Zachodnich pierwszego polskiego prezydenta Szczecina Piotra Zaremby.

Praktycznie wszystkie obszary poza wydawniczą sparaliżowała w lutym 2020 pandemia Covid 19, a obecnie wojna na Ukrainie.

Jednak po kilku miesiącach bezczynności, działalność w świecie realnym została zamieniona na świat wirtualny. W 2020, mimo pandemii powstał z racji 75 lecia radiofonii, quiz internetowy RadioGra i film dokumentalny „Tu mówi Polskie Radio Szczecin …”.

Mimo ogromnych trudności logistycznych, związanych z zamknięciem nas w domach, udało się też przygotować konkurs „Dziennikarz Roku 2019” i przygotować jego Interaktywną Galę Dziennikarską w sieci. 

W 2021, w podobnych warunkach pandemicznych, w listopadzie, wspólnie z Muzeum Techniki i Komunikacji, otwarto wystawę multimedialną „W świecie dźwięku i obrazu” - wystawa dzięki sieci pozwalała na zapoznanie się z artefaktami, a w przypadku wizyty w muzeum, strona była jakby przewodnikiem po świecie dawnych mediów.  

Powstały również dwie książki „Kulisy mikrofonu i ekranu – historia pewnego wieżowca”, i„Minidykcjonarz – z drugiej strony mikrofonu i i ekranu” oraz Suplement multimedialny dostępny chwilowo w sieci. Pozycje te wydane w przełomie 2021/2022 roku są obecnie uzupełniane o kolejny III tom, będący rozwinięciem Suplementu multimedialnego.

Wszystkie działania są samodzielnymi i unikatowymi projektami SDRP Pomorze Zachodnie w Szczecinie realizowanymi praktycznie samodzielnie w oparciu o środowisko twórców i historyków regionu, dziennikarzy i reporterów przy współpracy z jednostkami kultury, takimi jak muzea i wspierane przez miasto Szczecin. Współpracujemy też z wielu firmami które są naszymi sponsorami lub w inny sposób uczestniczą w projektach.

W 2021 rozpoczęto realizację filmu dokumentalnego pod tytułem „Był sobie wieżowiec” - zakończony w maju 2022.