benefis andrzej tomczak

28.06.2019 - Andrzej Tomczak, profesor Akademia Sztuki, malarz, rysownik, scenograf. W obszarze jego działalności artystycznej jest grafika użytkowa, plakat, ilustracje do książek. Dzięki jego zaangażowaniu w Szczecinie powstała Akademia Sztuki.

Prof. Andrzej Tomczak jest malarzem, rysownikiem, scenografem. W obszarze jego działalności artystycznej jest grafika użytkowa, plakat, ilustracje do książek. Dzięki jego zaangażowaniu w Szczecinie jest Akademia Sztuki.

Data: piątek 28 czerwca 2019,
Miejsce: Książnica Pomorska, sala im. Zbigniewa Herberta,
Organizatorzy: Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” i Książnica Pomorska.
Liczba uczestników benefisu prof. Andrzeja Tomczaka – ponad 100 osób, w tym wielu artystów, którzy byli studentami Profesora.
Spotkanie prowadziły: Anna Kolmer – Przewodnicząca SDRP „Pomorze Zachodnie” i Helena Kwiatkowska, które postanowiły przedstawić gościa benefisu od innej, nieznanej strony.

Na początek – film „Najważniejsze, by nie być samemu. Świat Andrzeja Tomczaka”. W pierwszych kadrach Profesor maluje a między farbami, pędzlami i arkuszami do malowania – chodzi ciekawski kot. Profesor maluje, pozwalając kotu obejrzeć wszystko, co sobie życzy, i mówi: - Zwierzęta to nie są „zapchajdziury” (…) one wypełniają mieszkanie (…). Sylwetkę kota widać w wielu różnych pracach Andrzeja Tomczaka. Takie mam spostrzeżenie po obejrzeniu ich prezentacji w kategoriach m.in.: obrazy, plakaty, ilustracje, znaki, okładki książek. Jego twórczość to także scenografie teatralne i Teatru Telewizji, widowiska plenerowe, znaki stworzone dla instytucji czy organizacji. Całe życie jest bardzo zaangażowany w działalność placówek kultury i wspieranie środowisk artystycznych. Był dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz i Grafiki Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej. Jest współtwórcą Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie kierował Pracownią Projektowania Znaku i Identyfikacji Wizualnej. Obecnie pracuje w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

Jest Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Golczewo i Gminy Marianowo. W Marianowie organizuje Międzynarodowe Spotkania Artystów, których uczestnikami są artyści z ośrodków akademickich z całego świata. Jest pomysłodawcą i kuratorem artystycznym międzynarodowego projektu „Marianowska Droga Krzyżowa”.

Profesor pisze wiersze. W czasach studiów w Poznaniu był twórcą studenckiego teatru „Dwururka”, który odnosił duże sukcesy na festiwalach w latach 70-80. poprzedniego wieku. Urodził się w Żerkowie (Wielkopolska). Tam miał sojuszników rozwijania talentu. Kiedy po studiach przyjechał do Szczecina, jego pierwszą pracą był etat… dekoratora wystaw. Przyznał, że lepiej było mu porozumieć się z kierownikiem sklepu niż szefem firmy, której markę dany sklep promuje.

Wiersze Andrzeja Tomczaka czytał Stanisław Heropolitański. Wyda je Drukarnia Kadruk, co publicznie potwierdził Mariusz Kotarski, który od pięciu lat prosi autora o przekazanie tekstów do druku. Prof. A. Tomczak rozbrajająco skomentował: - Szewc bez butów chodzi. Najważniejsze, że wiersze są przepisane do pliku w komputerze. Oprawą muzyczną spotkania był śpiew Dianny Domagały.

Tekst: Elżbieta Karasiewicz
Foto: Marta Płachta

{gallery}galerie/Benefis_Andrzeja_Tomczaka{/gallery}