benefis andrzej tomczak

6.03.2020 - Przemysław Nowacki, profesor. specjalista neurolog i neuropatolog, nauczyciel akademicki, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2005-2012 był rektorem tej uczelni.

- Najwspanialszym organem człowieka jest mózg - potwierdza prof. Przemysław Nowacki. Jego benefis odbył się 6. marca w Książnicy Pomorskiej. Jest specjalistą neurologiem i neuropatologiem, nauczycielem akademickim, kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2005-2012 był rektorem tej uczelni.

Kiedy od SDRP „Pomorze Zachodnie” otrzymał propozycję udziału w benefisie, zapytał rozbrajająco: - Dlaczego ja?

Na początku spotkania z licznie przybyłymi gośćmi powtórzył: - Dlaczego ja? Nadal nie wiem. Przyznał jednak, że nie byłoby go tutaj, gdyby nie obecni w tej sali: współpracownicy z PUM, absolwenci uczelni, przyjaciele, rodzina.

- W życiu trzeba mieć szczęście. Znaleźć się we właściwym miejscu we właściwym momencie – podsumował wymieniane sukcesy zawodowe i wątek rozmowy o tym jak w 1968 r. znalazł się w Szczecinie.

Zdjęcia pokazywane na ekranie były pogrupowane tematycznie. „Dawne czasy” to dzieciństwo i młodość w Szczecinie. Pozostałe m.in.: „Podróże”, „Bieszczady”, „Drzewa”, „Wnuki” – to efekt jego pasji jaką jest fotografowanie.

Zdaniem prof. P. Nowackiego, postęp w medycynie jest tak duży, że powstają podspecjalizacje, które szybko stają się specjalizacjami. Niewiarygodny jest postęp w neurologii. – Aż żal, że niedługo w niej nie będę – powiedział.

Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy poglądu Profesora dot. cyfryzacji. – Na pewno zmieni cywilizację.

Zajmujące były także wątki rozmowy o płci mózgu. Bez względu na płeć uczestników benefisu, pewnie wszyscy zapamiętają stwierdzenie: - Mózg mężczyzny jest większy niż mózg kobiety, ale to nic nie znaczy!

Benefis ma takie momenty, których nie spodziewają się ani prowadzący, ani beneficjent. Wnuczka w końcu się dowiedziała, że dziadek w dzieciństwie sklejał samoloty. Od żony Marii (lekarz, diabetolog) z którą jest od 45. lat dowiedzieliśmy się: - Mąż jest od spraw międzynarodowych. Ja – od wszystkich innych”.

To był 12. benefis zorganizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej „Pomorze Zachodnie”. Prowadziły go: Przewodnicząca SDRP Anna Kolmer i Wiceprzewodnicząca Helena Kwiatkowska.

W przerwach rozmów i dyskusji na instrumencie klawiszowym grał Marek Kwarta, student Akademii Sztuki w Szczecinie.

tekst: Elżbieta Karasiewicz
fot: Janina Piotrowska

{gallery}galerie/Benefis_Przemyslawa_Nowackiego{/gallery}