W tym roku hasłem Festiwalu Piosenki Harcerskiej “Brzask” było “Pokonywać szczyty, zdobywać góry“. Festiwal odbył się w Teatrze Lalek Pleciuga , w dniach 2-4 września 2022 roku.

Od 7 lat organizują ten festiwal harcerze , zuchy i instruktorzy Hufca Szczecin ZHP , pod bacznym okiem Agnieszki Woś. Stare i nowe piosenki harcerskie wybrzmiewały  ze sceny , a zebrana publiczność miała okazję do spędzenia czasu w gronie przyjaciół . Na towarzyszących festiwalowi warsztatach można było doskonalić swoje umiejętności wokalno-muzyczne . Pomysłodawcy tej imprezy chcieli przywrócić tradycję wspólnego śpiewania piosenki harcerskiej . I to się im udało.

Pani Agnieszka Woś tak diagnozuje powołanie festiwalu piosenki. „W 2013 roku Hufiec Szczecin potrzebował mocnego bodźca na zintegrowanie środowiska. Byłam wówczas przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Hufca Szczecin i była to moja osobista diagnoza stwierdzona po odbyciu wizytacji we wszystkich jednostkach działających w Hufcu. Nie znalazłam wtedy wsparcia w Komendzie Hufca, nikt w to nie wierzył, oprócz mnie, Pawła (syn pani Agnieszki – przypis redakcji) i Mateusza (przyjaciela Pawła)). Trochę na przekór, trochę dla sprawdzenia słuszności swojej instruktorskiej diagnozy, ale przede wszystkim z pasji do muzyki i uwielbienia pracy z dziećmi i młodzieżą ruszyły przygotowania do festiwalu. Zaczynaliśmy od wyjazdów do jednostek i prowadzenia prostych warsztatów muzycznych, uczących przez zabawę fascynacji piosenką. I w takim klimacie ruszył pierwszy festiwal, który zaskoczył wszystkich bardzo pozytywnie. Pojawiły się pierwsze talenty, uwydatniły dziecięce pragnienia na spełnianie ukrytych marzeń, pojawili się chętni do pomocy przy organizacji naszego festiwalu. Wszystko oparte na wolontariacie i pasji. Tak pojawił się BRZASK, który dalej trwa”. Dwa lata przerwy spowodowane pandemią nie wpłynęło na kontynuację festiwalu. „Młodzież nam wydoroślała i przybyło zuchów – stwierdziła pomysłodawczyni Festiwalu  Agnieszka Woś. „ Co roku pojawiają się nowe pomysły i to cieszy”.

Grand Prix VII Festiwalu Piosenki Harcerskiej „ Brzask” zdobyła Natalia Jezierska. Nagród i wyróżnień jury festiwalu przyznało wiele, zgodnie z formułą i regulaminem imprezy.

Zdjęcia: Grażyna Ruszała, Paweł Woś

Link:

 „Festiwalowa przygoda" - reportaż Anny Kolmer